PŘÍKLADY \\\

 

Reálné plány nebo nesplnitelné sliby po dvou letech

autor: Lucie Kupková

V březnu 2008 bylo na našich stránkách publikováno zamyšlení o slibech developerů inspirované příkladem satelitu v Bašti, který budovala společnost Central Group. Lákala nové obyvatele k nákupu domů mimo jiné slibem, že v nově vznikající zástavbě na okraji obce vybuduje multifunkční centrum a dětské hřiště. Jak bylo uvedeno v článku před dvěma lety , multifunkční centrum Central Group skutečně vybudoval a bylo nějakou dobu v provozu. Velmi příjemné bylo například posezení v pizzerii, která byla součástí tohoto centra. Ale právě už v březnu 2008 bylo centrum zavřeno a bylo na prodej. Jak se ukázalo, když jsme se do satelitu vrátili začátkem května 2010, tato situace stále trvá. Developerovi se ani po dvou letech tento objekt nepodařilo prodat/pronajmout a avizované služby zde tedy nefungují. Na vyklizenou budovu je docela smutný pohled (viz foto 1).

Obrázek č. 1: Opuštěný polyfunkční objekt v Bašti

Naopak velmi příjemný zvrat nastal v případě slibu vybudování dětského hřiště. To dnes skutečně slouží nejmenším obyvatelům obce. Cesta k jeho vybudování nebyla ale zcela jednoduchá. Jak napsala místostarostka Baště paní Iva Cucová v novinách Náš region (25.6.2009, 2. ročník, str. 13 http://pdf.nasregion.cz/sever/09_13_Nas_Region_S.pdf):

"V neděli 21. června 2009 proběhlo v Bašti otevření nového dětského hřiště, které vybudovala společnost Central Group nákladem přes 600 tisíc korun a darovala ho obci. O jeho vybudování se velkou měrou zasloužil petiční výbor vzniklý z iniciativy maminek žijících v lokalitě Nová Bašť, kterému se během velmi krátké doby podařilo shromáždit okolo 300 podpisů. Petice obsahovala výzvu společnosti Central Group, aby splnila svůj slib daný klientům, že zde bude k dispozici dětské hřiště. Vznik hřiště také umožnilo zastupitelstvo obce svým kompromisním postojem k řešení situace týkající se využití pozemku, na kterém se hřiště nachází."

Hřiště tedy nakonec vzniklo. Škoda jen, že slib byl splněn až na základě petice a tlaku zdejších obyvatel. Tento příběh se šťastným koncem může být ale inspirací pro obyvatele jiných míst, kde developeři dosud nesplnili podobné sliby.

Obrázek č. 2: Nové dětské hřiště v lokalitě výstavby společnosti Central Group v Bašti

Text a foto: květen 2010, Lucie Kupková
[ zpět]