PŘÍKLADY \\\

 

Reálné plány, nebo nesplnitelné sliby?
autor: Lucie Kupková

Při rozhodování, podle čeho vybrat "ideální" lokalitu pro náš nový domov, zvažujeme celou řadu kritérií, racionálních i iracionálních. A většina z nás je také do jisté míry ovlivněna reklamou a prezentacemi projektů developerských společností. Při současné záplavě nabídek nového bydlení je pak na nás, abychom v nadšení z vidiny krásného nového domu byli schopni důkladně zvážit riziko, že ne vše, co je v letáku, se nakonec dočká realizace - je nutno rozlišit, kde končí vážně míněné plány developera a kde začínají reklamní bubliny a nerealistické (a nerealizovatelné) developerské sny.

Někteří developeři při prezentaci budoucích projektů naslibují, že v novém satelitu vybudují kdeco (např. hřiště, park, restauraci, polyfunkční centrum, fitness studio, klub pro děti, bazén, squashové kurty atd.). Teprve život reálný ovšem ukáže, do jaké míry se jim sliby podařilo vyplnit. A není těžké uhodnout, že motivace k takovému budování "vadne" ve chvíli, kdy už mají v dané lokalitě prodané všechny (nebo skoro všechny) domy. :-) Je otázkou, zda je potom ještě šance na to, aby si rezidenti (příp. obec) splnění daných slibů nějak "vymohli". - To je jeden aspekt věci.

Druhým aspektem je ovšem to, že developer ani na začátku výslovně negarantuje, že vybudovaná obslužnost musí nutně trvale fungovat. Zní to divně? Jeho výsostným zájmem je přeci prodej (ať už domu či "polyfunkční" budovy), nikoliv pronájem. A co (a jestli vůbec něco) bude ve vybudovaných prostorách provozováno, je už úplně jiná otázka. Jinak řečeno, postavit budovu, kterou nazve "polyfunkční centrum", krátkodobě ji pronajmout, a splnit tak deklarovaný slib, na nějž třeba naláká celou řadu zájemců o domy, je jedna věc, ale trvale v něm provozovat služby, o nichž se píše v reklamním letáku, je věc jiná.

Toto zamyšlení je inspirováno konkrétním příkladem. V satelitu, který vyrostl na okraji obce Bášť, bylo developerem vybudováno a zprovozněno polyfunkční centrum, kde bylo možné například posedět v pizzerii. Ve chvíli, kdy developer domy v městečku rozprodal, centrum přestalo fungovat a je na prodej. Najde se někdo (a v jaké časové perspektivě), kdo centrum odkoupí a bude ho provozovat? Podaří se novému majiteli nabídnout služby, které centrum uživí? Nebyl projekt "polyfunkčního centra" v tomto městečku již od začátku z různých důvodů odsouzen k nezdaru?

Takových případů je jistě více. a mnohdy asi bude záležet také na nových obyvatelích satelitních městeček, zda vymyslí nějaký životaschopný projekt, jenž pomůže navrátit ruch do opuštěného centra, dobudovat (třeba vlastními silami) developerem slíbené (a nakonec nerealizované) hřiště nebo park, který jejich městečko oživí a naplní sny o příjemném životě.

(březen 2008)

[Ilustrace:]
1) plan_cg.jpg - prezentace developera
2) http://www.bydlet.cz/bydlet/bpg_121099.htm - tisková zpráva obchodní ředitelky developerské společnosti (viz i prezentace_cg.gif)
3) leto_2007.jpg - funkční pizzerie v polyfunkčním centru
4) unor_2008.jpg - polyfunkční centrum na prodej

[ zpět]